Ozalit Nedir ?

Ozalit Nedir ?

Resimde Görülen eski ozalit makinesi. Teknolojinin bu kadar gelişmediği zamanlarda çoğaltma işlemi daha ilkel ve sağlığa zararlı olan amonyak kullanılan makinelerde basılırdı. Ozalitin çalışma sistemi ise ilginçti kağıt üzerindeki koyu izleri makine merdane üzerine kopyalar ve onu özel bir kağıda aktarırdı o kağıttaki çizgilerin görünmesi için ise amonyak denen sıvı ile temas etmesi gerekirdi. Teknoloji değişti ancak ismi kaldı şu anki plan kopya ozalit diye anılır.

Kanvas Nedir ?

Kanvas Nedir ?

Kanvas Ressamların şovale lerine koyup resim yapmakta kullandığı tuallerin üzerine gerilen boyalarla resim yapmaya uygun kumaş türü bir malzemedir.

Laminasyon Nedir ?

Laminasyon Nedir ?

Laminasyon uzun süre koruma altına almak istediğimiz malzemelerin üzerine kaplanan koli bantının büyüğü tabirini kullanabileceğimiz mat ve parlak seçenekleri olan yapışkanlı plastik koruyucu bir malzemedir.

Foreks (Dekota) Nedir ?

Foreks (Dekota) Nedir ?

Foreks veya diğer adı Dekota plastik alaşımlı esnek suya dayanıklı bir malzemedir.Dökümanlarımızın dik ve sert durması için arkasına destek olarak kullanılacağı gibi istediğimiz maket yapımlarında da kullanılabilir.

Fotoblok Nedir ?

Fotoblok Nedir ?

Fotoblok mimarlık öğrencilerimizin yakından tanıdığı genel olarak maket yapımında kullanılan çeşitli kalınlıkta ve ebatlarda olan içi yumuşak strafor tarzı bir madde ile dışı da sert kağıt ile kaplanmış bir malzemedir. Foreks gibi bunlarda çeşitli ebatlarda ve kalınlıkta satılmaktadırlar. En büyük farkları fotoblok dış mekanda kullanılamazlar.

Amerikan Cilt Nedir ?

Amerikan Cilt Nedir ?

Amerikan cilt ismindende anlaşılacağı gibi bir tür ciltleme şeklidir. Okuduğumuz hemen hemen tüm kitaplar Amerikan cilde bir örnektir.Üniversite öğrencilerinin bitirme tezlerinde de amerikan cilt kullanılır.

Giyotin Nedir ?

Giyotin Nedir ?

Giyotin genellikle kağıtları ve benzeri malzemeleri düzgün bir şekilde kesmekte kullanılan bıçaklı bir kesim aletidir. Resimde görülen sadece bir çeşididir çok çeşitleri vardır.

Çelik Sırtlıklı cilt Nedir ?

Çelik Sırtlıklı cilt Nedir ?

Dökümanlarımızı korumak ve bir arada turmak için kullanılır. Sayfaların birleştiği yerde yapışkan ile birlikte u şeklinde metal bir aparat kullanılır. Yapışkan ile birlikte metalinde sıkma gücünden faydalanılan bir cilt türüdür.

Helezon Spiral Nedir ?

Helezon Spiral Nedir ?

Helezon spiral yay şeklindeki plastik bir malzemenin dökümanların bir kenarının delinip takılmasıyla birleştirilmesi sağlanan ciltleme çeşididir.Helezon ve plastik spirallerin avantajı tel ve diğer spiraller gibi cildi açarken zarar görmez. Açılıp yeni döküman araya konulur ve tekrar kapatılabilir.

Display ürünlerinden Roll Up

Display ürünlerinden Roll Up

Display ürünler: Tanıtım amaçlı kullanılan, kendi sabit standartları olan materyallerin tümüne denilir.Display Ürünlerin üzerine baskı yapılarak hizmete sunulur veya baskılı ürünleri teşhir etmek için kullanılabilir.Örneğin broşürlerinizi kullanıcıya ulaştırmak için display bir ürününü ona ait olan bölümüne konulması gibi. Örümcek standlardan insert ve broşür standlarına kadar geniş bir yelpazeyi içerir.

Transfer Folyosu Nedir ?

Transfer Folyosu Nedir ?

Transfer Folyoların az yapışkanlı olma özelliği kuıllanılır. Nasıl derseniz normal folyo baskılarını montaj yapmak için folyonun ön baskı yapılan yüzüne transfer folyo yapıştırılır folyonun arkasındaki kağıt yapışkanlı bölüm çıkartılır.Yapıştırılmak istenilen yüzeye sıvanır yapışan yüzeydeki folyonun yapışma gücü transfer folyodan daha az olduğu için üst tarafdaki transfer folyosu sökülür ve atılır.